Noc výskumníkov


Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied a portálom EurActiv.sk organizovala 6. ročník najväčšieho festivalu vedy na Slovensku NOC VÝSKUMNÍKOV dňa 28.9.2012.

Trieda VI.A sa ho zúčastnila v čase od 10. – 13. hod. v priestoroch Avion Shopping Park. Najskôr sme si vypočuli prednášku fyzika v mikrovlnnej rúre – dozvedeli sme sa, že v rúre nemáme zohrievať jedlo, ktoré má malý objem, pretože mikrovlny ho zničia, čo sa stane s CD, žiarovkou a tenkou hliníkovou fóliou v mikrovlnnej rúre, prečo si máme dávať pozor pri zohrievaní vody v mikrovlnnej rúre a podobne.

Pracovníci STU v Bratislave na viacerých stanovištiach predvádzali fyzikálne pokusy, napr. ako vybrať mincu z vody bez toho, aby sme si namočili prsty, ako sa zošúverené jablko zmení na jablko s hladkou kožou, sledovali sme skladanie spektrálnych farieb, pod elektrónovým mikroskopom sme sledovali pixely v mobile, mohli sme si dať odmerať krvný tlak, či odmerať teplotu jednotlivých častí tela, vyrobiť elektrickú energiu na bicykli, atď. Súčasne sa žiaci zapájali do rôznych súťaží. Videli sme, že svet vedy je fascinujúci a môže nám pomáhať aj v praktickom živote.

Zodpovedná za akciu: Mgr. Podhoranská Marcela

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *